Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Pieniądze plastikowe i polimerowe 2018

Banknoty nie zawsze z papieru

banknoty plastikowe i polimeroweWiększość użytkowników przyzwyczaiła się, że gdy mowa o walucie jakiegoś kraju, zwykle wspomina się o monetach i banknotach w postaci papierowej. Jednak od tej zasady jest kilka wyjątków, nawet w Europie, bowiem na Białorusi nie ma monet, z kolei na Węgrzech można otrzymać 200 czy 500 forintów w postaci zarówno banknotu, jak i monety.

Dużo ciekawszy pod tym względem jest dolar australijski. Jako waluta obowiązuje on w Australii, ale również w Kiribati, Tuvalu i Naulu, gdzie można spotkać monety i banknoty. Dolar, oznaczany jako AUD, pojawił się na międzynarodowym rynku walutowym w 1966 roku, gdy Australia zdecydowała się wycofać funta australijskiego i zastąpić go nową walutą. Ze względu na swoje powiązania z Wielką Brytanią i uznawaniem zwierzchnictwa Królowej Brytyjskiej to właśnie jej wizerunek można znaleźć na rewersie monet.

Mimo że w obiegu nadal można znaleźć monety jednocentowe i dwucentowe, to oficjalnie od 1990 roku Królewska Mennica Australii ich nie produkuje. Z kolei w przypadku banknotów warto pamiętać, że dolar australijski nie jest drukowany na papierze, ale jest dostępny na polimerze ze specjalnym hologramem umieszczonym w okienku. Wprowadzono je w tym samym roku, w którym wycofano z produkcji najmniejsze monety, a zastosowanie polimerów miało zapobiegać podrabianiu pieniędzy. W chwili wdrażania nowych pieniędzy Australia została pionierem w zakresie oferowania pieniędzy z plastiku w sensie dosłownym.

Zastosowanie plastiku do druku pieniędzy było podyktowane także względami praktycznymi. Pieniądze polimerowe wolniej się niszczą w porównaniu z banknotami papierowymi. Klienci mogą sięgnąć po banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 i 10 dolarów australijskich. Na banknocie pięciodolarowym umieszczono portret Królowej Elżbiety II i wkomponowano gałązkę kwitnącego eukaliptusa. Choć sam portret został zaakceptowany już w 1988 roku, to na banknocie pojawił się dopiero 4 lata później. Ze względu na natężenie koloru banknot miał trzy różne wersje, aby użytkownicy mogli go łatwiej odróżnić od banknotu dziesięciodolarowego, utrzymanego w podobnej tonacji kolorystycznej.

Udostępnij na: