Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czas pracy dla osób niepełnosprawnych 2018

Czy osoba niepełnosprawna może pracować w soboty, niedziele i święta?

niepełnosprawny pracownikJeśli chodzi o kwestie dotyczące między innymi pracy osoby niepełnosprawnej w soboty, niedziele oraz święta, to reguluje to Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto zapoznać się w szczególności z artykułem 15.

Możliwość zatrudnienia osoby niepełnosprawnej zależy od stopnia niepełnosprawności. Również regulacje dotyczące czasu pracy uzależnione są od tego czy stopień niepełnosprawności jest znaczny czy umiarkowany. Czas pracy niepełnosprawnego może wynosić maksymalnie 40 godzin tygodniowo oraz 8 godzin na dobę. Jednak jeśli lekarz wyda zaświadczenie, z którego będzie wynikało iż czas pracy powinien zostać skrócony ze względu na znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, to ma on wynosić najwyżej 35 godzin tygodniowo oraz 7 godzin na dobę. Artykuł 15 Ustawy mówi również o tym, że osoba niepełnosprawna nie może pracować w nocy i w godzinach nadliczbowych. Wynika z tego, że niepełnosprawny może wykonywać swoje obowiązki zawodowe tylko przez 5 dni w tygodniu. Natomiast Ustawa nie reguluje jakie mają to być dni. Jednak biorąc pod uwagę, że zwykle tydzień pracy oznacza przychodzenie do niej od poniedziałku do piątku, to osoba, która ma pisemne orzeczenie o niepełnosprawności nie powinna pracować w soboty lub niedziele.

Nawet gdyby pracodawca zaproponował, że za przepracowaną sobotę osoba niepełnosprawna otrzyma jeden wolny dzień w tygodniu, to będzie to niezgodne z przepisami, bo niepełnosprawny nie może pracować przez 6 dni w tygodniu. Czyli teoretycznie osoba niepełnosprawna może pracować w soboty, niedziele czy święta, ale w praktyce ciężko jest to pogodzić z normami prawnymi. Mają one na celu ochronę interesów osób niepełnosprawnych, które nie mogą też w związku z tym pracować w równoważnym systemie pracy. Jednak są tez ambitne osoby, którym wręcz zależy na nadgodzinach. Kończą kursy i szkolenie dla niepełnosprawnych. Chcą się rozwijać zawodowo i więcej zarabiać. W takiej sytuacji można spróbować porozumieć się jakoś z pracodawcą. Można przedstawić mu swoją propozycję, ale także potwierdzić w jakiś oficjalny sposób swoja zgodę na wydłużony czas pracy. Bywa też potrzebne zaświadczenie od lekarza.

Udostępnij na: