Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Podatek od kursów 2018

Czy szkolenia pracowników są opodatkowane?

szkolenia pracowniczeKażdy pracodawca pragnie mieć wykwalifikowanych pracowników. Wiadomo jednak, że nikt nie jest w stanie nauczyć się wszystkiego od razu, dlatego tak częstym zjawiskiem jest delegowanie podwładnych na odpowiednie kursy oraz szkolenia. Obowiązkowym jest oczywiście szkolenie BHP, czyli rozwijając skrót Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Dodatkowe propozycje skierowane są dla wybranych pracowników, jak na przykład szkolenie o prawie pracy, kursy dla kadrowych, podyplomowe studia dla kadrowych, kurs dla tych, którzy pragną stać się specjalistami ds. kadr i płac. Swoją wiedzę powiększają nie tylko kadrowe, osobno prowadzone są szkolenia dla kierowników, czyli ogólniej mówiąc wyższej kadry menedżerskiej. Niestety większość szkoleń kosztuje i to niemałe pieniądze. Jak w przypadku każdego wydatku pojawia się pytanie: co z podatkiem?

Każdy przedsiębiorca stara się dysponować czymś nowym, czym jego konkurenci biznesowi nie dysponują, to daje dużą przewagę na rynku. Mogą to być nowoczesne technologie, doskonała strategia marketingowa, dobre zarządzanie finansami oraz produkcją. Do tego wszystkiego potrzeba ludzi, którzy będą znać się na prawidłach działania rynku, ekonomii, księgowości, spece od technologii, w której skład wchodzą maszyny i urządzenia a także umiejętność ich obsługi.

 

CO PODLEGA OPODATKOWANIU?

Zasadniczo opodatkowaniu nie podlegają szkolenia niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych pracownika ( na przykład w zakresie BHP ). Podlegają mu jednak te, które podnoszą ogólną wiedzę i wykształcenie pracownika ( na przykład studia podyplomowe ). Ustawa o PIT wskazuje jednak na brak opodatkowania tych świadczeń jeśli przyznawane są zgodnie z odrębnymi przepisami. Chodzi o różnego rodzaju akty prawne, z których wynika prawo pracownika do otrzymywania od pracodawcy świadczeń w związku z podnoszeniem swych kwalifikacji zawodowych oraz ogólnego wykształcenia. Można do nich zaliczyć między innymi Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

 

DOFINANSOWANIA SZKOLEŃ Z UE

Wracając do szkoleń i kursów dla pracowników, warto powiedzieć nieco więcej o ich ofercie. Najpopularniejsze z nich to kursy kadrowe. Pozwalają one zdobyć lub poszerzyć ogólną wiedzę z zakresu księgowości i systemów płacowych. Nie muszą być drogie, czasami nie kosztują ani złotówki – całość kosztów może pokryć bowiem dofinansowanie pochodzące z Unii Europejskiej. Ich organizowaniem zajmują się inne firmy jak też organizacje, między innymi Europejski Fundusz Społeczny, proponujący firmom bezpłatne szkolenia dla kadr.Nieco wyższym poziomem zaawansowania są studia podyplomowe dla kadrowych. Najczęściej uczą one jak zarządzać zasobami ludzkimi. Podobny zakres tematyczny mają także szkolenia skierowane do menedżerów. Mają one za zadanie przygotować do sprawnego kierowania personelem w sytuacjach, które nie zawsze są łatwe. Niezwykle ważny jest wybór firmy szkoleniowej. Nie warto spieszyć się z decyzją. Od jednego bowiem „tak“ może zależeć powodzenie lub porażka przedsięwzięcia.

 

WYKWALIFIKOWANY PRACOWNIK – TO SKARB

Podstawowym ogniwem każdego przedsiębiorstwa są pracownicy. Dlatego warto inwestować w ich rozwój, zarówno osobowościowy, jak i naukowy. Można oczywiście pieniądze przeznaczone na ten cel zainwestować w outsourcing kadrowo-płacowy. Wtedy jednak firma traci swój wyjątkowy charakter. Dlatego warto od czasu do czasu nieco nadwyrężyć budżet na dodatkowe szkolenie, kurs czy wyjazd integracyjny dla pracowników.

Udostępnij na: