Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czy warto brać kredyt z ubezpieczeniem? 2018

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

ubezpieczenie kredytówDobrą strategią, jaką przyjęły banki dla generowania dodatkowych zysków są ubezpieczenia, proponowane każdorazowo przy kredytach. W pakietach produktów kredytowych pojawiają się zatem ubezpieczenia na życie, od utraty pracy i wiele podobnych. Dynamika zmian życia w ostatnich czasach, niepewność zatrudnienia oraz spadek zaufania do wielu instytucji, z których usług korzystamy wpływa na chęć zapewnienia sobie ochrony od skutków losowych wydarzeń. Wydawać by się zatem mogło, że oferowane ubezpieczenia są odpowiedzią na pojawiające się potrzeby. Praktyka jednak pokazuje, że czasem prawda o ubezpieczeniu naszych pożyczek jest zupełnie inna

 

W wielu przypadkach warunki konieczne do zadziałania polisy ciężko spełnić, zatem nie spełnia ona realnej ochrony. Zdarza się także, że tylko część opłacanych przez klienta składek ubezpieczeniowych trafia do ubezpieczyciela.
Praktyka obowiązkowego ubezpieczenia kredytu nie jest zgodna z prawem i kredytobiorca ma prawo odrzucić taką ofertę. Najczęściej jest to jednoznaczne z odmową przyznania kredytu, bowiem taka sprzedaż wiązana jest najczęściej wymogiem banku stawianym wobec klienta.
Decyzja o skorzystaniu z polisy ubezpieczeniowej może zatem być podyktowana koniecznością. Trzeba jednak zaznaczyć, że przystąpienie do niej może mimo wszystko wiązać się z zaproponowaniem przez bank preferencyjnych warunków kredytowych.
Oczywiście banki dają klientom wybór. W zamian za rezygnacje z polisy ubezpieczeniowej trzeba przykładowo znaleźć kilka osób (zazwyczaj 2 lub 3) skłonnych do poręczenia zawieranego kredytu.
Banki zachęcają do wykupu ubezpieczeń kredytów kusząc tańszym kredytem o obniżonym oprocentowaniu. Nie trzeba jednak być wielkim odkrywcą, żeby zauważyć, że jednocześnie składka ubezpieczeniowa powiększa kwotę kredytu, zwiększając wysokość płaconych co miesiąc rat kredytowych. Dodatkowo fakt szczegółowo opisanych w warunkach ubezpieczenia wyłączeń, czyli sytuacji, gdzie nie mamy praw starać się o odszkodowanie skłania do dokładnego zapoznania się z warunkami umowy i przemyślenia decyzji o zaciągnięciu danego kredytu.
W przypadku nieuczciwych praktyk stosowanych przez instytucje finansowe, klienci mają prawo zgłosić pisemne skargi do Rzecznika Ubezpieczonych. Do najczęstszych nieprawidłowości, z jakimi można się spotkać należą natomiast: egzekucja należności przez komornika, zamiast skorzystania z wykupionej polisy; obciążenie nieświadomych faktu ubezpieczenia kredytu spadkobierców ratami, lub odmowa zwrotu części składki ubezpieczeniowej w przypadku, kiedy doszło do wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Udostępnij na: