Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wniosek o dotację rolniczą 2018

Jak napisać wniosek o dotację rolniczą?

dopłaty do rolnictwaWraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej, nasz kraj zyskał możliwość ubiegania się o różnego rodzaju pomoc finansową.O dofinansowania pochodzące z budżetu Unii Europejskie mogą starać się nie tylko przedsiębiorcy. Wnioski o wsparcie finansowe mogą składać również inne podmioty, między innymi jednostki samorządu terytorialnego, placówki administracji publicznej, a także gminy. By jednak móc ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej, konieczne jest złożenie odpowiedniego projektu unijnego.

Jeśli nie do końca wiemy, z jakich funduszy możemy skorzystać, wówczas pomocna dla nas może okazać się wyszukiwarka dotacji unijnych. Dzięki niej dowiemy się, jakie obecnie realizowane są projekty na terenie naszego kraju i w ramach jakich inicjatyw możemy starać się o dofinansowanie. Zarówno pozyskiwanie dofinansowania dla gmin, jak i dla małych przedsiębiorstw wiążę się z koniecznością napisania projektu unijnego.

Część funduszy została przeznaczona dla polskich rolników, gdyż rolnictwo to bez wątpienia jedna z ważniejszych gałęzi naszej krajowej gospodarki. Rolnicy mogą ubiegać się między innymi o dotacje rolnicze do hektara czy o dofinansowania na zakup ciągnika i innych maszyn rolniczych. Dużą popularnością cieszą się również dopłaty bezpośrednie z ARiMR.

By jednak móc starać się o tego rodzaju formę pomocy, konieczne jest pobranie i wypełnienie odpowiedniego wniosku.

 

PROGRAMY UNIJNE W POLSCE

Obecnie o dotacje można starać się w ramach kilku programów, takich jak: Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko, a także Kapitał Ludzki. Żeby napisać dobry projekt unijny, trzeba mieć przede wszystkim pomysł, na który będziemy mogli pozyskać unijne wsparcie finansowe. Taki pomysł muszą przedstawić chociażby te osoby, które w ramach dotacji chciałyby pozyskać środki potrzebne do założenia własnej działalności gospodarczej. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy tworzeniu projektów unijnych jest zbyt późne rozpoczęcie pracy nad takim projektem. Dobry projekt unijny musi być bowiem nie tylko napisany zrozumiale i przejrzyście, ale musi również zawierać szereg istotnych informacji związany z tym, w jaki sposób chcielibyśmy spożytkować pieniądze. Dzisiaj można uzyskać pomoc w uzyskaniu dotacji dla małych firm, która świadczona jest przez specjalistyczne firmy zajmujące się pozyskiwaniem dotacji unijnych. Decydując się na współpracę z takim przedsiębiorstwem, możemy mieć pewność, że nasz projekt unijny zostanie przygotowany profesjonalnie.

Taki projekt będą musiały również złożyć te placówki, które chcą ubiegać się o dotacje dla szkół, szkół zawodowych i bibliotek. Napisanie projektu unijnego nie jest prostą czynnością, zwłaszcza, że w takim projekcie trzeba zawrzeć szereg istotnych informacji.

By dobrze przygotować projekt unijny, warto również wcześniej dokonać szczegółowej analizy poszczególnych programów operacyjnych, w ramach których możemy ubiegać się o wsparcie finansowe na konkretny cel. Konieczne jest między innymi odpowiedzenie sobie na pytanie, czy nasz pomysł będzie oddziaływał na środowisko (jeśli tak, to w jaki sposób).

 

JAK NAPISAĆ WNIOSKEK O DOTACJE?

Wnioski o dotacje rolnicze można dzisiaj znaleźć zarówno w urzędach gmin, jak i na stronach internetowych. Wypełnianie tego rodzaju dokumentów często jednak rolnikom przysparza wielu trudności. Niekiedy konieczne okazuje się samodzielnie napisanie całego wniosku, co także jest dość skomplikowane dla wielu osób zamieszkujących tereny wiejskie. Na szczęście coraz częściej w wielu powiatach organizowana jest pomoc dla rolników przy wypełnianiu wniosków o dotacje. W zeszłym roku z takiej pomocy mogli skorzystać chociażby mieszkańcy terenów nyskich. Pomoc dla nich została zorganizowana przez nyski urząd pracy wraz z opolskim oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Urząd pracy wraz z oddziałem ARiMR posiadają wykwalifikowaną kadrę urzędniczą, która jest w stanie pomóc rolnikom wypełnić potrzebne formularze do ubiegania się o dotację rolniczą. Osobom zamieszkującym tereny wiejskie z całą pewnością tym zakresie potrzebna jest fachowa pomoc i nie można o tym zapominać. Dzisiaj wiele wskazówek dotyczących wypełniania i tworzenia wniosków o dofinansowanie dla rolników można znaleźć również w sieci. Jeśli zdecydujemy się na samodzielnie napisanie wniosku, wówczas musimy wiedzieć, że w takim dokumencie powinny znaleźć się nie tylko nasze dane osobowe, ale również najważniejsze informacje o posiadanym i prowadzonym przez nas gospodarstwie rolnym (między innymi bardzo istotne znaczenie ma powierzchnia gospodarstwa).

 

SKUTECZNE POZYSKANIE DOFINANSOWANIA

To, w jaki sposób zostanie napisany wniosek zależy również od rodzaju dotacji, o którą zamierzamy się ubiegać. Jeśli chcemy uzyskać dotację dla młodych rolników, wówczas we wniosku musimy przedstawić biznesplan, który będzie dotyczył prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jeśli z kolei zamierzamy ubiegać się o subwencję do paliwa, wówczas do wypełnionego prawidłowo formularza musimy dołączyć faktury VAT, które były brane na olej napędowy wykorzystywany do produkcji rolniczej.

Udostępnij na: