Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Księgowanie dotacji w księdze podatkowj przychodów i rozchodów 2018

Jak rozliczyć dotacje w KPiR?

księgowanie dotacjiDotacje unijne to zwiększone możliwości w każdej praktycznie dziedzinie życia. Pomagają na starcie poprzez dofinansowanie założenia działalności gospodarczej. Dają poczucie bezpieczeństwa rodzicom, ponieważ powstają przedszkola i żłobki za pieniądze unijne. Pracodawcy mogą kształcić swoją kadrę pracowniczą i to w różnych kierunkach, nie tylko zawodowych. Szkolenia językowe z dotacjami jak też unijne kursy dla pielęgniarek – wymieniać można jeszcze długo. Każdy z nas może skorzystać z funduszy unijnych, chcąc realizować swój niebanalny i nietuzinkowy pomysł na biznes. Szanse na pokrycie kosztów mają osoby i instytucje, które poprzez swoje projekty będą służyć społeczeństwu, jak też będą wprowadzać do gospodarki innowacyjne rozwiązania.

OTRZYMANIE DOTACJI, I CO DALEJ?

Jednak fundusze z UE budzą nie tylko entuzjazm, ale i wiele pytań. Po pierwsze jak wypełnić wnioski o dofinansowanie? Po drugie do jakich urzędów i instytucji je kierować i w końcu kiedy są już przyznane i wykorzystane środki unijne, jak je rozliczać ? Z KPiR mogą korzystać osoby fizyczne i spółki, które nie przekroczyły ustalonego limitu przychodu netto ze sprzedaży towarów i usług oraz nie podjęły decyzji o prowadzeniu pełnej księgowości przed przekroczeniem tegoż limitu.

KIEDY ZAKUPY SĄ KUP, A KIEDY NIE?

To jak zostaną zaksięgowane środki z dotacji w KPiR zależy od ich charakteru. Jeśli otrzymaliśmy dofinansowanie na założenie działalności i tym samym zakup potrzebnego sprzętu jako wyposażenia to nie można ich zaliczyć do przychodu podlegającego opodatkowaniu. Nie są też kosztami uzyskania przychodu.

Sprawa jest o tyle trudna, że odnośnie każdego projektu stosowane są inne przepisy unijne. Toteż księgowy zajmujący się rozliczaniem dotacji musi mieć wiedzę na ten temat. Niejednokrotnie sami beneficjenci podejmują się tego zadania, ale trzeba przyznać, że nie jest ono łatwe.

BEZROBOTNY ZAKŁADA FIRMĘ I KUPUJE MASZYNY

Można mieć wątpliwości co do księgowania dotacji unijnych dla bezrobotnych na podjęcie działalności. Jeśli nabyte maszyny i urządzenia zaliczymy do środków trwałych to odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tych środków w części sfinansowanej środkami z Funduszu Pracy i nie można ich w KPiR ująć po stronie kosztów. A jeśli na dodatek dotacja pokryła cały zakup to w ogóle nie zostanie zaksięgowana w KPiR jako koszt. Jeśli chodzi o zakup środków trwałych nie podlegających amortyzacji, mogą one zostać zaliczone do kosztów prowadzonej działalności i w taki też sposób powinny być zaksięgowane otrzymane fundusze unijne.

Udostępnij na: