Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wylęgarnia i hodowla kurcząt 2018

Jak założyć hodowlę kur?

Hodowla kur Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie domowej fermy drobiu. Kury, kaczki lub gęsi z powodzeniem hodować można na domowe potrzeby jednakże z czasem amatorski chów może stać się początkiem dochodowego biznesu.

Hodowane dziś w domowych warunkach kury i brojlery to ekologiczna alternatywa dla dostępnych w sklepach produktów. Aby móc cieszyć się smakiem zdrowego drobiowego mięsa oraz świeżych jaj, warto pomyśleć o założeniu własnej fermy.

FERMA KUR PIERWSZE KROKI
Planując rozpoczęcie chowu kur na własne potrzeby warto kupić młode pisklęta lub jaja wylęgowe bezpośrednio od certyfikowanych hodowców. Ceny jaj do wylęgu uzależnione będą oczywiście od gatunku i rasy ptactwa, przy czym warto pamiętać, że to przede wszystkim jaja kur ozdobnych okazują się najdroższe. Jednakże za jaja kur leghorn lub zielononóżek zapłacimy nie więcej niż około 2-3 złote za sztukę.

Decydując się na hodowlę kur “od jajka” warto również zakupić uniwersalne urządzenie lęgowe, będące połączeniem inkubatora i klujnika. W urządzeniu należy zaprogramować odpowiednią dla danej rasy temperaturę oraz utrzymać stałą wilgotność, nie dopuszczając do przesuszenia jaj. Po wykluciu pisklęta należy przenieść do czystego i przewiewnego pomieszczenia, wyposażonego w tak zwane elektryczne kwoki, dogrzewające młode ptaki.

JAJA OD SZCZĘŚLIWEJ KURY

Odchowanym pisklętom należy dodatkowo zapewnić dostęp do  ogrodzonego wybiegu. Z powodzeniem można wyznaczyć dla kur część przydomowego podwórka, gdzie będą mogły naturalnie rosnąć. Warto jednak pamiętać, i kurczęta rzeźne, czyli przeznaczone na mięso brojlery potrzebują nieco więcej miejsca niż inne rasy, ze względu na swój potencjał wzrostowy.

Dla kur nieśnych trzeba również przygotować przestronny kurnik z wygodnymi grzędami i podłogą wyścieloną słomą. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków kury mogą składać jajka nawet do kilku razy dziennie, dlatego należy regularnie wybierać je z gniazd. Jajka o podobnej wadze i wielkości mogą stać się również kolejnymi jajami lęgowymi dla nowego pokolenia kurcząt.

PASZA DLA KUR BEZ GMO

Zarówno pisklętom jak i dorosłym ptakom należy również przygotowywać specjalne mieszanki pasz z naturalnych składników. Paszę dla domowych kur można zrobić z ziaren zbóż, grochu, buraków pastewnych, parowanych ziemniaków, czerwonej koniczyny lub kapusty. Zależnie od gatunku ptactwa, do paszy można dodać również lucernę, pokrzywy i owoce.

Udostępnij na: