Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Odzyskiwanie długów polegające na zastraszaniu z użyciem siły - czy to legalne? 2018

Jakie są uprawnienia windykatora?

windykacja bezprawnaWindykator jest dość specyficznym zawodem, który wyróżnia się szeregiem praw oraz obowiązków. Przede wszystkim każda osoba pracująca na tym stanowisku musi wykorzystywać jak najbardziej skuteczne narzędzia, które będą pomocne w odzyskiwaniu zaległych należności. Bardzo często oznacza to więc grożenie sądem, podpieranie się prawniczymi paragrafami, nękanie telefonami czy nachodzenie w domu.

Trzeba jednak wiedzieć, że wszystkie te metody mają być pomocne w odzyskaniu długów, a to jest głównym celem każdej osoby pracującej na stanowisku windykatora. Zarówno windykator, jak i firma windykacyjna nie jest jednak sądem czy policją, więc w niektórych przypadkach nadużywanie gróźb czy przekazywanie informacji niezgodnych z polskim prawem może nawet oznaczać przestępstwo.

OBOWIĄZKI PRACOWNIKA FIRMY WINDYKACYJNEJ

Windykator nie ma uprawnień komornika ani prokuratora. Owszem, jego obowiązkiem może być skierowanie pozwu do sądu o spłatę kredytu bądź innego długu, a gdy otrzyma dodatkowo tak zwany tytuł wykonawczy, wówczas może również skierować do komornika odpowiedni wniosek egzekucyjny. Są to zwyczajne prawa windykatorów i o nich niewątpliwie trzeba wiedzieć. Jakie sytuacje mogą oznaczać jednak poważne przestępstwa?

 

CZEGO NIE MOŻE ROBIĆ WINDYKATOR?

-Przede wszystkim windykator nie ma prawa wchodzenia do nieruchomości dłużnika, jeśli ten nie wpuści go z dobrej woli. Nie ma prawa również do przywłaszczania jakichkolwiek rzeczy należących do dłużnika, to także warto podkreślić. Windykator nie powinien także straszyć osób zadłużonych policją czy sądem.

-Nie ma prawa również do przekazywania informacji o długu jakimkolwiek osobom trzecim, na przykład sąsiadom czy przełożonym w pracy. Co więcej, żaden windykator nie ma także prawa do nachodzenia dłużnika w jego zakładzie pracy. Jeśli osoba na stanowisku windykatora działa w sposób niezgodny z prawem, wówczas może ponieść za to poważne konsekwencje.

 

CO ROBIĆ W RAZIE PRZEKROCZENIA UPRAWNIEŃ PRZEZ WINDYKATORA?

Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z praw windykatorów, a ci tym samym są w stanie posuwać się do coraz groźniejszych ostrzeżeń, nie zawsze zgodnych z prawem. Jeśli więc tylko dojdzie do naruszenia prawa, należy niezwłocznie powiadomić w tym celu policję bądź prokuraturę.

Co więcej, można również złożyć reklamację w danej firmie windykacyjnej, ubiegając się tym samym o natychmiastowe zaprzestanie stosowania bezprawnych praktyk. Można również złożyć doniesienie do Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Udostępnij na: