Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Opcje forex kupna-sprzedaży 2018

O co chodzi z opcjami walutowymi?

opcje walutoweCoraz popularniejsze na Giełdzie Papierów Wartościowych stają się w ostatnim czasie pochodne instrumenty finansowe. Jednym z ich rodzajów są opcje. Opcje kupna czy też sprzedaży są kontraktami dającymi prawo do kupna albo sprzedaży pewnej liczby bazowych instrumentów finansowych (na przykład akcji) po z góry określonej w kontrakcie cenie w określonym terminie lub do określonego terminu.
Nabywając opcje zyskuje się prawo do wykonania opcji po cenie wykonania zawartej w kontrakcie.Co jeszcze trzeba wiedzieć o opcjach giełdowych?

JAKI JEST SCHEMAT ZARABIANIA NA OPCJACH?

Sprzedający opcje powinien być w określonym terminie gotowy do wykonania transakcji. Termin wykonania (czy też wygaśnięcia opcji) jest ustalany przez giełdę.
W jaki sposób można zarobić na takim instrumencie finansowym? Przykładowo po zakontraktowaniu opcji kupna po określonej cenie (na przykład 100 zł) w momencie wykonania opcji (zakupu instrumentu bazowego – np. akcji) nabywamy instrumenty bazowe. Jeżeli w ty terminie cena instrumentu bazowego na rynku wynosi na przykład 110 zł, a nabywający sprzeda natychmiast akcje, to zyskuje 10 zł. Oczywiście termin wykonania opcji nie zobowiązuje do natychmiastowej realizacji zysków czy strat wynikłych z różnicy pomiędzy ceną rynkową instrumentów a ceną wykonania opcji.

JEDEN Z INSTRUMENTÓW GRY NA GIEŁDZIE
Teoretycznie opcje są dość prostym instrumentem finansowym na GPW, wymagających posiadania środków na realizacje kontraktu kupna czy sprzedaży dopiero w przyszłości. Strony tego kontraktu mają możliwość do terminu wykonania opcji swobodnie dysponować swoimi środkami inwestycyjnymi, niekoniecznie posiadając dany instrument bazowy przez cały okres powiązania umową wynikającą z opcji.

GDZIE POJAWIA SIĘ RYZYKO W OPCJACH WALUTOWYCH?

Należy jednak zwrócić uwagę, że wystawiający opcje sprzedaży kontraktem z opcji jest w stanie zabezpieczyć minimalny zysk z instrumentu bazowego podczas gdy strona kupująca bierze na siebie zdecydowanie większą część ryzyka wynikającego ze zmienności cen akcji. Można wprawdzie założyć, że cena akcji może spaść jedynie do zera, wzrosnąć natomiast do plus nieskończoności… Mimo tego jednak częściej mamy do czynienia z szybkimi spadkami niż z dużymi wybiciami cen w obrocie papierami wartościowymi. Zatem biorąc pod uwagę kontrakty na opcje giełdowe należy się nad tym głęboko zastanowić i przekalkulować wszelkie aspekty związane z ryzykiem dużej zmienności kursu.

Udostępnij na: