Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak napisać wniosek, który ma szansę na przyznanie dotacji? 2018

Procedura wnioskowania o dotacje z Unii

wnioski o dofinansowanie z uniiChyba każdy przedsiębiorca w Polsce wie, że z momentem wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej można starać się o liczne dotacje z funduszy strukturalnych. Środki unijne mają modernizować często zacofane firmy i tym samym sprawiać, że staną się one o wiele bardziej konkurencyjne na rynku krajowym i europejskim. Oczywiście należy pamiętać, że mimo iż pieniądze na dotacje z Unii są na wyciągnięcie ręki, często nie tak łatwo jest je otrzymać. Co należy zatem zrobić, aby dostać dofinansowanie do wybranego projektu?

PRZEGLĄD PROGRAMÓW POMOCOWYCH

Fundusze unijne od kilku dobrych lat wspomagają polską gospodarkę. Zostały one utworzone w kilku celach. Przede wszystkim po to, aby zmniejszać różnice między państwami mniej zamożnymi, gorzej się rozwijającymi i tymi na wyższym poziomie.

Kredyty unijne i dotacje przeznaczone dla firm mają poprawiać ich konkurencyjność na rynku nie tylko polskim, ale europejskim.

Programy wdrażane w ramach wsparcia unijnego dla firm pozwalają usprawniać działalność produkcyjną przedsiębiorstw poprzez odpowiednie nakłady na inwestycje. Mogą one obejmować zakup środków trwałych, maszyn, urządzeń, samochodów oraz pieniądze wydatkowane na licencje czy też koncesje.

Ponadto duże znaczenie mają fundusze unijne dla rolników. Mają szansę uzyskać je osoby tak z mniejszych gospodarstw rolnych jak i większych spełniając warunki określane przez unijne dyrektywy. Nie można zaprzeczyć, że polska wieś zyskała na tym w sposób znaczny nie tylko względem upraw roślin czy hodowli, ale również dla handlu zagranicznego. Nasze produkty rolne są doceniane na całym świecie. Co więcej rolnictwo może pozyskiwać unijne dofinansowanie na zalesianie terenów rolnych jak i poza rolnych co ma duże znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego.

DOSTOSOWANIE DO EUROPEJSKICH STANDARDÓW

Kredyty technologiczne przeznaczone stricte na zakup nowoczesnych urządzeń czy też stworzenie nowoczesnych technologii w zakresie ekologii i między innymi pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.

W zakresie dotacji z Unii Europejskiej można wiele osiągnąć, najważniejsze to spełnienie stawianych warunków i dobra orientacja w unijnych projektach. Przeważnie konkretne programy opracowywane są na kilka lat jak choćby budowa ośrodków użyteczności publicznej czy też wdrażanie nowych sposobów produkcji dostosowanych do standardów europejskich.

Zyskują na tym wszystkie gałęzie przemysłu oraz sektor edukacyjny i kulturalny. Pośród założeń unijnych jest także potrzeba zmniejszania bezrobocia tak wśród młodzieży jak i osób starszych w wieku przedemerytalnym, czy też osób niepełnosprawnych. W tym celu organizuje się dopłaty dla pracodawców będące dofinansowaniem wynagrodzeń pracowniczych.

JAK PORUSZAĆ SIĘ W GĄSZCZU BIUROKRACJI?

Zanim złożycie wniosek, musicie pamiętać, że programów pomocowych jest co najmniej kilkadziesiąt. Aby mieć zatem szanse na otrzymanie pieniędzy, najlepiej jest idealnie dobrać wybraną dotację z Unii do możliwości i potrzeb przedsiębiorstwa. Jako że regulaminy programów unijnych często pisane są językiem przypominającym prawniczy, nie łatwo jest się w nich rozeznać.

Przedstawiciele firm bardzo często decydują się więc na pomoc wyspecjalizowanych doradców. Ci analizują sytuację i wskazują optymalne rozwiązanie. Oczywiście rola doradcy nie kończy się jedynie na tym. Jeżeli tylko wyrazimy taką chęć, osoba ta wskaże nam potrzebne do zgromadzenia dokumenty oraz pomoże w przejściu drogi urzędowej.

Gdy wiecie już, z którego programu unijnego chcecie skorzystać, należy wypełnić jego wymagania. Najprawdopodobniej przydadzą się nie tylko dokumenty identyfikacyjne przedsiębiorstwa, ale potrzebny będzie także i biznesplan. Dzięki niemu urząd dysponujący środkami unijnymi na modernizację firmy lub patent może się przekonać w jaki sposób będziemy wykorzystywać pieniądze z funduszy strukturalnych oraz czy nasze plany są realne i mają szansę powodzenia. Ostatnim z punktów przygotowań jest poprawne wypełnienie wniosku o dotację z UE oraz złożenie go przed odpowiednim organem.

Czas oczekiwania na decyzję może być naprawdę długi. Często przedsiębiorcy dostają ostateczną odpowiedź dopiero po kilku miesiącach. Oczywiście sytuacja taka nie wynika ze złośliwości urzędników, a jest podyktowana potrzebą skrupulatności i dokładności. Jedna zła decyzja może spowodować, że Unia Europejska wstrzyma wypłatę jakichkolwiek dotacji i nałożone zostaną kary.

POZYTYWNA ODPOWIEDŹ, TO DOPIERO POCZĄTEK…

Najszczęśliwszym dla przedsiębiorcy scenariuszem jest ten, w którym otrzyma on decyzję pozytywną. Zaraz po podpisaniu umowy można się zatem wziąć do realizacji inwestycji. Należy pamiętać, że dotacje z Unii Europejskiej działają na zasadzie zwracania kosztów. Zanim zatem dostaniemy jakąkolwiek złotówkę, musimy wyliczyć się z wydatków. Podczas rozliczania honorowane są tylko dokumenty rozumiane w zgodzie z literą prawa. Pożądane są zatem faktury, umowy oraz dowody wydania dóbr. Wszelakie inne potwierdzenia mogą zostać odrzucone i tym samym zwrot wydatków będzie zamrożony.

Udostępnij na: