Myślisz o rozwoju swojej firmy. Masz zamiar rozbić to poprzez wdrażanie nowych technologii. Nie masz jednak wystarczającej ilości gotówki. Prowadzisz mikro, małe bądź średnie przedsiębiorstwo.Często zdarza Ci się świetna okazja na inwestycję, ale brakuje Ci pieniędzy. Wiele razy przyszło Ci do głowy, aby w jakiś sposób ulepszyć swoją firmę, ale nie posiadasz dostatecznych środków finansowych. Jak wiele okazji na dobry biznes przeszło Ci koło nosa, bo nie wiedziałeś, jak zdobyć potrzebną kwotę. Wielu przedsiębiorców staje przed trudnym problemem: firma wymaga udoskonalenia, modernizacji, brakuje maszyn i urządzeń, albo pojawia się szansa na rozwój inwestycji – ale przedsiębiorcy brak środków na realizację swoich planów.
KREDYTY NA ROZWÓJ FIRMY
Banki zdają sobie sprawę z tego, że wielu właścicieli firm ma wspaniałe pomysły na rozwój, ale ich działania hamowane są przez brak pieniędzy. Kredyt na rozwój przedsiębiorstwa umożliwia rozbudowę firmy, modernizację, zakup nowych urządzeń, wykupienie innych firm – możliwości jest naprawdę wiele.
Pojawia sie przeciez wiele różnych rozwiązań tego problemu. jednym z nich może być dofinansowanie unijne. Tu jednak właścicieli firm często spotyka rozczarowanie – Unia Europejska zwraca środki wydane na inwestycję. Ale skąd najpierw te środki wziąć? klejną opcją jest wzięcie kredytu inwestycyjnego. Ten kredyt został stworzony właśnie z myślą o przedsiębiorcach i ich działalności gospodarczej. Idealny będzie dla Ciebie kredyt technologiczny. Jest to korzystna forma finansowania zakupu i wprowadzania innowacyjnych technologii a przez to rozwoju firmy. To świetne lekarstwo na problemy z gotówką ale tak jak z farmaceutykami tak i tutaj musisz zachować czujność i dokładnie przeczytać…warunki kredytowe, zanim zdecydujesz się go zaciągnąć w danym banku
KREDYT INWESTYCYJNY
Jego specyfika wynika z faktu, iż jest specjalnie dostosowywany do finansowania inwestycji. Wśród bogatej oferty banków na kredyt inwestycyjny można znaleźć kilka rodzajów kredytów inwestycyjnych: niektóre przeznaczone są na konkretne cele, jak np. zakup maszyn, inne dają możliwość sfinansowania różnych elementów, składających się na całość inwestycji. Wymagania wobec przyszłego kredytodawcy są co prawda dość wysokie, jednak warto spróbować złożyć wniosek w kilku bankach, a któryś na pewno przyjmie naszą prośbę o udzielenie kredytu. Jeśli wcześniej odpowiednio się przygotujemy, stworzymy dobry biznesplan oraz przedstawimy opłacalność naszego zamierzonego przedsięwzięcia – staniemy się w oczach banku wiarygodnym klientem.
JAK WYGLĄDA SPŁACANIE TAKIEGO KREDYTU?
Różne są opcje samego kredytu, dlatego też różne są formy jego spłaty. Najczęściej kredyt udzielany jest na okres od 1 roku do 10 lat. Czasem kredyt można spłacić jednorazowo, jednak najczęściej spłaca się go w ratach. Oprocentowanie jest zmienne.Trzeba zdawać sobie sprawę ze wszystkich zagadnień dotyczących spłaty kredytu, aby się później nie rozczarować. Jeśli bank zaakceptował nasz wniosek o udzielenie kredytu na inwestycję możemy być spokojni – prawdopodobnie nasze plany przyniosą wkrótce spore zyski. Przecież żaden bank nie trwoniłby mnóstwa pieniędzy na marną inwestycję. Jeśli jednak dopiero zaczynasz działalność gospodarczą, albo zaciągnąłeś już kredyt inwestycyjny i nie możesz go spłacić – również nie jesteś na straconej pozycji. Wystarczy Ci dobrze przygotowany, sensowny biznesplan. Jeśli wybierzesz ofertę przygotowaną specjalnie dla osób, znajdujących się w takiej sytuacji jak Ty – bardzo prawdopodobne, że także i Ty uzyskasz od banku środki na sfinansowanie inwestycji.
WADY I ZALETY KREDYTU NA ROZWÓJ FIRMY
Można powiedzieć, że załatwianie kredytu inwestycyjnego to mnóstwo zmarnowanego czasu i zszargane nerwy, że pewnie i tak bank odrzuci wniosek. Można nie spróbować i nadal stać w miejscu, z brakiem perspektyw na rozwój przedsiębiorstwa. Można też mimo wszystko zapoznać się z ofertą kredytową różnych banków i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zdobycie kredytu na inwestycję nie jest rzeczą niemożliwą. Jeśli masz obiecujący plan inwestycyjny, nie zalegasz z żadnymi opłatami, Twoja firma istnieje na rynku co najmniej od roku, a Twoje przedsięwzięcie zapowiada duży zysk – istnieje duże prawdopodobieństwo, iż bank udzieli Ci kredytu inwestycyjnego.
Kredyt inwestycyjny ma wiele plusów – planowane przedsięwzięcie zostanie ocenione przez specjalistów, możliwe jest skorzystanie z usług doradcy kredytowego, a jeśli opinia fachowców będzie dla nas niekorzystna, może otworzy nam oczy i spostrzeżemy, że planowana przez nas inwestycja wcale nie będzie opłacalna .Załatwianie formalności związanych z ubieganiem się o kredyt inwestycyjny nie jest zbyt uciążliwe. Przyszły kredytodawca wie, iż przedsiębiorca to człowiek zajęty, który nie ma czasu na stanie w długiej kolejce tylko po to, by dowiedzieć się, jakich dokumentów jeszcze mu brakuje. Banki przedstawiają na swoich stronach internetowych podstawowe informacje dotyczące oferty.
KREDYT TECHNOLOGICZNY
Banki to instytucje, które same ustalają wysokość marży i oprocentowania. Warto więc poświęcić trochę czasu na wyszukanie najlepszej i najbardziej dla nas korzystnej oferty.
Możesz oczywiście odwiedzać każdy bank osobiście ale jest to niezwykle czasochłonne. Lepiej wcześniej zapoznać się z ofertami banków i wybrać tę, która wydaje nam się najlepsza. Dopiero wtedy udać się na rozmowę ze specjalistą.
Jeszcze lepiej jest skorzystać z porównywarek kredytów, które możemy znaleźć na licznych portalach i stronach internetowych. Najlepiej jednak umówić się na spotkanie z doradcą kredytowym, który przedstawi nam oferty różnych banków.
O CZYM PAMIĘTAĆ WYBIERAJĄC BANK?
Przede wszystkim dowiedz się czy istnieje możliwość spłaty części kredytu z premii technologicznej. Możesz dostać premię w wysokości 40-70 % kwoty kosztów kwalifikowanych. Dowiedz się o marżę i oprocentowanie.
Pamiętaj, że sam możesz wynegocjować w umowie atrakcyjne oprocentowanie. Dobrze, jeśli bank oferuje niski udział środków własnych. Najniższy udział to 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Przy wyborze kredytu technologicznego ważna jest także karencja w spłacie kredytu i wystarczająco długi okres kredytowania.Koniecznie należy zwrócić także uwagę na wachlarz oferowanych zabezpieczeń kredytu.
.