Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Oszustwa i przestępstwa w branży ubezpieczeń 2018

Niekorzystne zapisy w umowie ubezpieczeniowej

nieuczciwe warunki ubezpioeczeniaW branży ubezpieczeniowej jesteśmy świadkami manipulacji, przestępstw i wyłudzeń, na których cierpią oczywiście klienci. Jest to niestety bardzo smutny proceder, dotykający również i nasz kraj.

Takie nieuczciwe praktyki wykonują przede wszystkim warsztaty samochodowe. „Pomysłowy” właściciel takiego zakładu nawet na drobnej kolizji potrafi zarobić kilka tysięcy złotych. Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze cała sprawa nie wychodzi na światło dzienne, jeżeli kierowca uszkodzonego pojazdu nie musi dopłacać do jego naprawy z własnej kieszeni. W takim wypadku serwis może podwyższyć wartość odszkodowania, przerysowując zakres uszkodzeń danego pojazdu. To właśnie w warsztacie samochód przechodzi „gruntowną modernizację”.
Niektórzy oszuści uciekają się do coraz bardziej wymyślnych metod wyłudzenia pieniędzy od tanich towarzystw ubezpieczeniowych. Ocalałe podzespoły bywają przez nich uszkadzane bądź niszczone, a w niektórych wypadkach również podmieniane.

Przestępczość ubezpieczeniowa jest przykładem zagrożenia, związanego z umową ubezpieczenia i może ona wpływać negatywnie na prawa i obowiązki osób ubezpieczonych. Nieuczciwe praktyki uderzają bowiem w interesy klientów, powodując między innymi wzrosty płaconych przez nich składek.
W celu walki z przestępczością ubezpieczeniową, powstała nawet ankieta Rzecznika Ubezpieczonych, skierowana do poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Jej celem było uzyskanie odpowiedzi jakie metody przeciwdziałania podejmowane są przez zakłady ubezpieczeń w walce z oszustami. Udzielone odpowiedzi pozwoliły na zapoznanie się z podstawowymi działaniami sprawców, jak również i formami popełnionych przestępstw. Naświetlenie skali tego problemu poprowadzi to do zastosowania odpowiednich działań, mających na celu wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie tego nieprzyjemnego zjawiska.

Wyłudzenia i oszustwa ubezpieczeniowe nie są jedynie problemem polskim. Na całym świecie stosowane są tego rodzaju haniebne praktyki. Według szacunków, wykonanych przez Europejski Komitet Ubezpieczeń (CEA) z siedzibą w Brukseli, wynika, ze straty europejskich ubezpieczycieli powstałe na skutek przestępstw tego typu wynoszą rocznie około 8 miliardów euro, co stanowi 2% ogólnego rocznego zbioru składek ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń. W Ameryce Północnej i Europie łącznie poziom wyłudzeń i oszustw ubezpieczeniowych oscyluje w granicach od 10 do 30% sum pobranych składek lub wypłaconych odszkodowań.

Do najczęstszych metod wyłudzeń należą bez wątpienia: podawanie innych niż rzeczywiste okoliczności zdarzenia, fałszowanie dokumentów, zgłaszanie tej samej szkody w innych towarzystwach ubezpieczeniowych, zawyżanie wartości szkód, antydatowanie (czyli wystawianie polis po wypadku) oraz celowe spowodowanie kolizji. Najlepszym zabezpieczeniem przed tego typu procederem jest wybór dobrej polisy autocasco.

W celu zmniejszenia popełnianych przestępstw, zakłady ubezpieczeń proponują postulat wyodrębnienia w ramach policji specjalnych oddziałów ds. przestępczości ubezpieczeniowej. Inną propozycją jest nadanie większych uprawnień wyspecjalizowanym komórkom wewnętrznym firm ubezpieczeniowych. Metodą na ograniczenie możliwości dokonania przestępstwa może być także konieczność wykazania legalności środków majątkowych oraz rękojmia prowadzenia zakładu ubezpieczeń w sposób odpowiednio zabezpieczający wszelkie interesy klientów, ubezpieczycieli, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia. Pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas wyboru ubezpieczeń na życie, najtańszego ubezpieczenia OC, czy funduszy emerytalnych.

Udostępnij na: