Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Etapy jak założyć własną działalność gospodarczą? 2018

Zakładanie własnej firmy krok po kroku

własna firma czy to się opłacaChociaż założenie własnej firmy wymaga nieco wysiłku oraz wypełnienia odpowiednich formalności nie da się ukryć, że procedura ta staje się coraz wygodniejsza dla przyszłych przedsiębiorców. Pośród różnych udogodnień można wymienić możliwość wykonania pewnych czynności przez Internet czy też powstawanie punktów obsługi przedsiębiorcy. Można tam uzyskać wiele cennych i ważnych informacji oraz załatwić przynajmniej część formalności. Natomiast zanim rozpocznie się procedurę zakładania działalności gospodarczej warto dowiedzieć się dokładnie jak powinny wyglądać kolejne kroki.

WNIOSEK O WPIS DO CEIDG, FORMA KSIĘGOWOŚCI, NIP, REGON

Żeby wszystko odbywało się zgodnie z polskim prawem gospodarczym należy zacząć od wypełnienia i złożenia w urzędzie gminy czy urzędzie miasta wniosku CEIDG-1. Można wypełnić go online i w ten sam sposób złożyć. Inne możliwość to jego wypełnienie, wydrukowanie i osobiste złożenie na miejscu. Poza tym można też samemu zdecydować czy przed wypełnienie wniosku zalogujemy się by zostać zarejestrowanym w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czy też nie. W tym drugim przypadku stanie się to za pośrednictwem urzędu miasta czy gminy. Natomiast w ogóle CEIDG-1 to wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej oraz zgłoszenie identyfikacyjne, a jeśli ktoś ma już numer identyfikacji podatkowej aktualizacyjne. We wniosku CEIDG-1 należy podać wybrany rodzaj działalności w postaci numeru PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Można też od razu zdecydować się na jakiś rodzaj księgowości. Przedsiębiorca otrzymuje wpis do ewidencji działalności gospodarczej, a REGON i NIP zostaną dosłane pocztą elektroniczną.

URZĄD SKARBOWY – Z VATEM LUB BEZ, ZUS, RACHUNEK BANKOWY

Kolejny krok podczas zakładania firmy to wizyta w Urzędzie Skarbowym, gdzie składa się VAT-R wraz z odpowiednią opłatą. W ten sposób zostaje się podatnikiem VAT, który ma być opłacany we właściwym dla miejsca działalności firmy urzędzie miasta lub urzędzie gminy. Kiedy otrzyma się już numer REGON, o który wnioskowało się w CEIDG-1 można pójść do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Powinno się to stać w ciągu tygodnia od zarejestrowania działalności gospodarczej. Zgłasza się tam na drukach ZZA i ZUA jakie składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne będzie odprowadzał przedsiębiorca. Następnie należy założyć firmowe konto bankowe. Potrzebne są do tego wpis do ewidencji działalności gospodarczej i dowód osobisty. Informacja o założeniu konta powinna trafić do Urzędy Skarbowego na druku CEIDG.

KONCESJA, SANEPID, PIP

W końcu należy się dowiedzieć czy dany przedsiębiorca nie ma obowiązku uzyskania koncesji, zezwolenia lub licencji na swoją działalność gospodarczą. Niektóre rodzaje działalności mają też być zgłoszone do Państwową Inspekcję Pracy oraz Sanepidu.

Udostępnij na: