Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych 2018

Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego – ile można zyskać?

korzyści z zatrudnienia niepełnosprawnychW Polsce osoby niepełnosprawne nadal pracują rzadziej niż chociażby w Niemczech czy w Szwecji. U nas z przeszło 3 milionów niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym prace podejmuje tylko około 28%, natomiast średnia europejska plasuje się na poziomie 60%. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej wcale nie musi być problemem – PFRON oferuje specjalne programy pomocowe, a przedsiębiorcy mogą korzystać także z agencji pracy dla osób niepełnosprawnych, dzięki którym znalezienie kompetentnych pracowników jest jeszcze prostsze.

Nadal wielu pracodawców obawia się zatrudniania osób niepełnosprawnych – w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 25 pracowników jest to teoretycznie obowiązkiem, ale wielu z nich preferuje płacenie sporych kar. Nie trzeba jednak obawiać się posiadania w swoich szeregach osoby niepełnosprawnej – są one często lepiej wykształcone niż osoby zdrowe, a ponadto mają wysoką motywację do pracy.

Dodatkową zachętą jest możliwość uzyskania dofinansowań udzielanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zarówno na comiesięczne wynagrodzenie dla osób niepełnosprawnych, jak i również przystosowanie stanowiska pracy oraz innego rodzaju udogodnienia.

Dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej

Aby uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, przedsiębiorca musi zdecydować się na zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego w ramach stosunku pracy, czyli na umowę o pracę – dofinansowania nie można otrzymać w sytuacji, gdy osoba niepełnosprawna pracuje na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia.

Dofinansowania mogą otrzymać pracodawcy:

  • prowadzący zakład pracy chronionej
  • zatrudniający minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy
  • zatrudniający minimum 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie co najmniej 6%

 

Więcej informacji dotyczących wymogów dotyczących pracodawcy zawiera Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.).

Korzyści finansowe z wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zależne jest przede wszystkim od jego stopnia niepełnosprawności, a także bazuje na minimalnym wynagrodzeniu brutto. Dodatkowo także pracodawcy decydujący się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej ze schorzeniami specjalnymi mogą liczyć na wyższą sumę. Dotyczy to chorób psychicznych, epilepsji, upośledzenia umysłowego, całościowego zaburzenia rozwojowego, również znacznej i umiarkowanej ślepoty.

Suma oszczędności wynikająca z zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych może być znacząca. Przykładowo, dla firmy 50-osobowej oszczędności mogą wynieść nawet 65tyś zł w skali roku.

Znalezienie pracownika – także przez agencję pracy

Przedsiębiorca może skorzystać z pomocy agencji pracy w poszukiwaniu odpowiedniego pracownika z orzeczoną niepełnosprawnością. Z takiego wsparcia można skorzystać również w Capital Work – to agencja pracy tymczasowej, która świadczy usługi outsourcingowe w ramach zatrudniania osób niepełnosprawnych w całej Polsce.

Udostępnij na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *