Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Warunki leasingu samochowego i zasady wzięcia auta na kredyt 2018

Kredyt czy leasing – porównanie co się najbardziej opłaca?

co się bardziej opłacaLeasing jest formą finansowania działalności przedsiębiorstwa dostępną Polsce od dłuższego czasu. Początkowo mogły z niej korzystać tylko firmy, a dopiero później także osoby fizyczne, które obecnie mogą podpisywać umowy leasingowe na dogodnych i jasno ustalonych przez prawo zasadach. Początki leasingu w Polsce były raczej nieśmiałe i początkowo nie był on tak opłacalny jak jest to dzisiaj, w zależności od tego jaką opcję się wybierze i jakie środki trwałe chce się pozyskać w użytkowanie. Jeśli firma chce uzyskać wyposażenie, jak najbardziej leasing jest wskazany, zwłaszcza, że nie zawsze może postarać się o kredyt. Jeśli jednak przedsiębiorstwo potrzebuje środków pieniężnych na rozwój, to dostępna jest jedna z dwóch możliwości: kredyt lub jeżeli ma ona w posiadaniu nieruchomość wysokiej wartości leasing zwrotny.

Kredyt samochodowy, to jeden ze sposobów uzyskania pieniędzy na zakup samochodu. Pieniądze uzyskane z zaciągnięcia kredytu samochodowego możemy przeznaczyć na zakup samochodu nowego, na zakup samochodu używanego, a także na zakup samochodu dla firm. Kredyt samochodowy może zaciągnąć zarówno przedsiębiorca, jak również osoba fizyczna.
Oferty banków są przeróżne i różnią się wysokością kredytu, dodatkowymi opłatami, oprocentowaniem, okresem spłaty, a także formalnościami.

 

RODZAJE TRANSAKCJI LEASINGOWYCH

Jak się okazuje transakcji leasingowych przeprowadza się wiele, ich opłacalność zależna jest od wielu czynników, co sprawia, że mają one tak wady jak i zalety. Trzeba przyznać, że tych pierwszych jest znacznie więcej, ponieważ obejmują one korzyści podatkowe jak i bilansowe. Korzyści kapitałowe przynosi tak leasing operacyjny jak i finansowy – dwie najpopularniejsze formy. W operacyjnym raty leasingowe w całości wpisywane są w koszty uzyskania przychodu co skutkuje niższymi podatkami. W leasingu kapitałowym natomiast leasingobiorca samodzielnie dokonuje amortyzacji danego środka trwałego, co z kolei także jest dla niego korzyścią podatkową.

 

JAK PORÓWNAĆ OFERTY KREDYTU SAMOCHODOWEGO?

W przypadku uproszczonej procedury bank wymaga od nas mniejszej ilości dokumentów, jednak zawsze wymagane są od nas różne dokumenty. Jeśli poszukujemy kredytu samochodowego, możemy skorzystać z pomocy kalkulatora kredytu samochodowego, za pomocą którego możemy nie tylko porównać oferty banków, ale także obliczyć całkowity koszt kredytu samochodowego, który będziemy musieli ponieść.

 

RÓŻNICE MIĘDZY LEASINGIEM A KREDYTEM

Alternatywą dla zaciągania kredytu samochodowego na zakup samochodu jest tani leasing samochodowy. Każdy może wziąć samochód w leasing i w ten sposób, w przypadku gdy nie stać go na zakup samochodu z własnych środków lub ze środków uzyskanych z kredytu samochodowego, nabyć samochód. Przed podjęciem decyzji czy korzystać z leasingu czy z kredytu samochodowego, należy zapoznać się z wieloma ofertami.

 

WADY I ZALETY LEASINGU

W przypadku pożytków bilansowych przedsiębiorstwo korzystające z leasingu operacyjnego nie wlicza go do wartości aktywów, tym samym nie zwiększając ich sumy, natomiast wzrasta zysk. Ponadto transakcja nie jest uwzględniana jako zobowiązanie w bilansie firmy użytkującej dany środek trwały. Poprawie ulegają sprawozdania finansowe dzięki możliwości odliczania rat podatkowych w ramach podatku dochodowego. Inne ważne zalety leasingu to krótki czas oczekiwania na zawarcie umowy, bez zbędnych formalności, w formie uproszczonej. Ponadto klienci decydujący się na leasing zwrotny pozyskują środki pieniężne jakie pozostawały do tej pory pod postacią środków trwałych, w tym także nieruchomości takich jak budynki lub grunty.

 

KIEDY LEASING SIĘ NIE OPŁACA?

Co do wad leasingu jest ich znacznie mniej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że opóźnienia w spłacie rat to poważne konsekwencje dla leasingobiorcy, jeśli utracimy przedmiot leasingu nadal zobowiązani jesteśmy do jego spłaty, leasingobiorca nie ma prawa domagać się usunięcia wad rzeczy pozostającej w leasingu na koszt leasingodawcy. Co więcej nie jest możliwe wcześniejsze wypowiedzenie leasingu przez leasingobiorcę, ale leasingodawca może wypowiedzieć umowę leasingową przez co pozbawi leasingobiorcę praw do ulg podatkowych a leasing często może być droższy od kredytu.

 

WARYNKI OTRZYMANIA KREDYTU NA SAMOCHÓW

Kwota kredytu samochodowego zależy nie tylko od naszej zdolności kredytowej, ale także od wieku pojazdu, którego zakup chcemy sfinansować z kredytu samochodowego. Kredyt na zakup samochodu na zakup samochodu używanego wiąże się nie tylko z dodatkowymi dokumentami, ale także z pewnymi ograniczeniami. Przy zakupie samochodu używanego musimy liczyć się z wieloma dodatkowymi formalnościami związanymi ze sprowadzeniem samochodu i z jego rejestracją na terenie naszego kraju, a także z wieloma opłatami związanymi ze zdobyciem odpowiednich dokumentów.

Największa ilość formalności czeka nas w przypadku, gdy sami sprowadzamy samochód używany z zagranicy. Na terenie kraju możemy nabyć używany samochód w autokomisie, w punkcie sprzedaży przy salonie samochodowym, na giełdzie, a także za pomocą ogłoszeń w prasie lub Internecie. Każdy ze sposobów kupna samochodów używanych ma swoje plusy i minusy. Samochód używany można także zakupić dla firmy, jednak bank, w przypadku starania się o kredyt samochodowy, wyznacza szereg ograniczeń. Większość z nich związana jest z wiekiem samochodu i stopniem jego zużycia.

Udostępnij na: