Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Szkodą ubezpieczeniową a umowa leasingu 2018

Co w przypadku, gdy przedmiot leasingu ulegnie uszkodzeniu?

zgłoszenie szkody a umowa leasingowaLeasing, jako atrakcyjna forma finansowania przez nas zakupu określonych środków trwałych oraz ruchomych posiada wiele zalet. Główną z nich są oczywiście znaczne ulgi podatkowe i oszczędności, jakie możemy uzyskać leasingując określony sprzęt.

Tarcza podatkowa wynika natomiast z faktu, że raty leasingowe oraz opłaty wstępne możemy doliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a od użytkowanego sprzętu nie musimy płacić podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym.

W świetle prawa właścicielem użytkowanych przez nas dóbr jest leasingodawca jednak dzięki temu to w jego obowiązku leży rejestracja i ubezpieczenie oraz prowadzenie ewidencji. Dzięki temu, że wszelkie formalności należą do firmy leasingowej, my możemy zaoszczędzić własny czas.
Naturalną sytuacją, wynikającą z użytkowania jest jednak ryzyko, że dobra, których jesteśmy użytkownikami mogą ulec szkodzie. Ochrona ubezpieczeniowa gwarantuje nam jednak zwrot kosztów uszkodzeń powstałych na przedmiocie leasingu dla przedsiębiorstw, objętych ubezpieczeniem.
Jak zatem możemy poradzić sobie ze szkodą ubezpieczeniową w leasingu? Nasze starania o zwrot kosztów nieszczęśliwego wypadku należy rozpocząć od zebrania potrzebnych informacji. W naszej dokumentacji powinny znaleźć się dane świadków zdarzenia, w przypadku wypadku samochodowego – dane polis ubezpieczeniowych. Przed zawiadomieniem naszego ubezpieczyciela o zaistniałej szkodzie należy wcześniej powiadomić policję, straż pożarna lub inne odpowiednie organy prowadzące dochodzenia. Jeżeli poważnemu wypadkowi uległ nasz pojazd wzięty w leasing i nie nadaje się on do eksploatacji zaleca się natychmiastowy kontakt z ubezpieczycielem, zwłaszcza jeśli pojazd posiadał ubezpieczenie assistance, gwarantujące nam pomoc w razie wypadków.
Ze zgłoszeniem szkody swojemu ubezpieczycielowi nie należy zwlekać, aby nie przeoczyć wyznaczanego zazwyczaj w umowie ubezpieczeniowej czasu, kiedy szkoda powinna zostać zgłoszona. Jest to zazwyczaj 7 dni od wydarzenia, jednak niektórzy ubezpieczyciele ograniczają ten czas do 24 godzin. Dlatego tak ważnym jest szybkie działanie i przede wszystkim dobra znajomość umowy ubezpieczeniowej.
Nie można zapomnieć także o powiadomieniu leasingodawcy, gdyż pominięcie go może skutkować niewyrażeniem zgody na wypłacenie przez ubezpieczyciela należnego odszkodowania. Coraz częściej na stronach internetowych firm leasingowych dostępne są gotowe formularze, które można wypełnić on-line i przesłać drogą internetową lub wydrukować i wysłać pod adres firmy z którą podpisaliśmy umowę leasingową.

Udostępnij na: