Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak otworzyć aptekę nie będąc farmaceutą? 2018

Jak założyć własną aptekę?

własna aptekaPrzechadzając się główną ulicą któregokolwiek z polskich miast, możemy zauważyć, że na każdej z nich znajduje się co najmniej kilka banków i aptek. To właśnie tych ostatnich punktów powstało i nadal powstaje w ostatnim czasie coraz więcej. Traktowanie leków i innych suplementów diety jako kolejny towar do sprzedaży, kolorowe reklamy zachęcające do kupna kolejnych witamin, preparatów na odchudzanie czy na porost włosów sprawiły, że półki aptek zapełniły się kolorowymi opakowaniami, suplementami dla dzieci przypominające raczej słodycze niż leki i produktami z pogranicza farmacji i kosmetologii. Także fakt, iż niezależnie od sytuacji finansowej każdy chory musi się leczyć sprawia, że apteki tak doskonale prosperują i że powstaje ich coraz więcej.

I dlatego też przybywa aptek, a, jak pokazują badania, średni miesięczny obrót waha się w granicach od kilkudziesięciu tysięcy nawet do 190 tysięcy, a znaczna część zysków pochodzi ze sprzedaży leków bez recepty. Jak widać prowadzenia apteki jest bardzo zyskownym interesem. Jednak trzeba liczyć się nie tylko z dużą konkurencją, ale także z wieloma formalnościami i wymogami, którym trzeba sprostać zanim się ją założy. Jak więc założyć własną aptekę?

Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż średnio, załatwienie wszystkich formalności i wymogów potrzebnych do uzyskania pozwolenia na otwarcie interesu trwa około 4 – 6 miesięcy. Zdecydowanie największą ilość czasu zajmie przystosowanie do prowadzenia apteki lokalu i jej wyposażenie. Niezbędne jest także uzyskanie odpowiednich zezwoleń na prowadzenie takiej placówki.

Najważniejsze kwestie prawne dotyczące apteki, jej prowadzenia, a nawetwielkości czy rodzaju mebli aptecznych zawarte zostały w ustawie z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne. Wyróżnia ona trzy rodzaj aptek: ogólnodostępne, szpitalne i zakładowe, przy czym najwięcej jest tego pierwszego rodzaju, są one także najbardziej dochodowe.

Pierwszym dokumentem, jaki należy uzyskać, jest pozwolenie od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego i uiszczeniem opłaty w wysokości 6380 zł. Kolejnym punktem jest dobór personelu. Osoby zatrudnione do obsługi klientów powinny mieć wykształcenie wyższe na kierunku farmacji lub uzyskać tytuł technika farmacji w policealnym studium medycznym. Kierownikiem apteki musi zostać osoba, która nie ukończyła 65 lar, posiada minimum 5 letni staż pracy w zawodzie.

Równie ważne są wymogi lokalowe. Przede wszystkim trzeba sporządzić projekt apteki, przy czym lokal powinien mieć ok. 120 m2, posiadać odpowiedni podjazd dla osób niepełnosprawnych, oraz dwa wejścia: dla klientów i dla personelu.

Otwarcie własnej apteki wiąże się z niemałymi kosztami związanymi nie tylko z opłaceniem pozwoleń, remontem lokalu ale także wyposażeniem. Cena mebli aptecznych jest bardzo wysoka. Alternatywą dla nich jest wzięcie mebli aptecznych w leasing lub też zakup używanych mebli do apteki. Podstawą są apteczne szafy, lady, półki, specjalne regały na medykamenty, a także witryny i gabloty wystawowe.

Przepisu określają także rodzaj mebli do receptury, czy też oświetlenie apteczne, w tym także wymóg stosowania lamp bakteriobójczych.

Udostępnij na: