Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Technologia thin client - na czym polega? 2018

Najmniejsze terminale thin client w małej firmie

małe komputerki thin clinetTechnologia cienkiego klienta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki niej możliwe jest korzystanie z komputerów lub z wyspecjalizowanych terminali komputerowych w aplikacji klient serwer. Aplikacja klient serwer jest szczególnym rodzajem architektury komputerowej, umożliwiając podział ról. Część zadań przejmuje klient, natomiast część przypada serwerowi. Klienci na ogół pracują w trybie aktywnym, natomiast serwer działa w trybie pasywnym.

Rozwiązanie typu cienki klient coraz częściej wykorzystywane jest w małych oraz średnich przedsiębiorstwach. W takich firmach pracownicy mogą pracować na zdalnych pulpitach, które znajdują się na głównym serwerze. W cienkim kliencie bardzo ważne jest jednak urządzenie, które zapewnia dostęp do pulpitu. Może to być komputer lub wyżej już wspomniany wyspecjalizowany terminal komputerowy. Takie urządzenie na ogół posiada okrojoną wersję systemu operacyjnego i jest wyposażone w pamięć flash. Komputer thin client zazwyczaj nie posiada dysku twardego, w który często wyposażane są tradycyjne pecety.

Cienki klient jest rozwiązaniem coraz częściej wdrażanym, głównie dlatego, że zapewnia wiele korzyści. Plusy i minusy cienkiego klienta są bardzo rozmaite. Najczęściej podkreśla się jednak fakt, że taka technologia pozwala na zmniejszenie kosztów przestojów, a także przyczynia się do zminimalizowania kosztów utrzymania oraz inwestycji. Nic więc dziwnego, że przykłady zastosowania cienkiego klienta to już nie tylko sektor przemysłowy i biznesowy.

Technologia thin client coraz częściej wdrażana jest również w ośrodkach zdrowia, szkołach, bankach oraz w urzędach. Oczywiście decydując się na wprowadzenie takiego unowocześnienia musimy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest dopasowanie sprzętu oraz zmiana oprogramowania. Niestety nie wszystkie komputery będą nadawały się do wdrożenia cienkiego klienta. Najpopularniejszy jest thin client na linuxie lub windowsie, gdyż są to dwa najczęściej wykorzystywane systemy operacyjne.

W małych lub średnich firmach rozwiązanie cienkiego klienta to nie tylko duża oszczędność kosztów. To również znaczne zwiększenie bezpieczeństwa, a to, jak wszyscy wiemy, jest bardzo ważne. Wszystkie informacje i zasoby będą znajdować się jedynie na głównym serwerze aplikacyjnym, więc niepowołane osoby nie będą mieć do niego dostępu. Co więcej, pracownicy bez zgody administratora sieci nie będą w stanie zainstalować żadnego programu, a to także dla wielu przełożonych dość istotna kwestia.

Udostępnij na: