Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Samozatrudnienia, a wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy 2018

Własna działalność a umowa o pracę – kwestie ZUS i podatku

własna działalnośc i praca na rzecz byłego pracodawcyWłasna działalność gospodarcza to pole do popisu. O ile zatrudniając się na etacie lub innym rodzaju umowy wykonujemy prace zlecone lub zajęcia, jakie obowiązują nas na danym stanowisku, to w prowadzeniu własnej firmy można się swobodnie realizować. Na dodatek nabieramy doświadczenia w zakresie rejestracji działalności w CEiDG , w sprawach podatkowych i księgowych. Owszem nie są to łatwe zadania, jednak przed każdym przedsiębiorcą stoją wyzwania, które jeśli pokona, to może czuć się dobrym organizatorem własnej pracy. W końcu także i po to zakłada się firmę, by mieć z niej satysfakcję i samemu na siebie zarabiać.

Wiele osób się waha. Pracując na umowach, chcą przejść na własną działalność, ale jednocześnie nie chcą tracić obecnego zatrudnienia. Jeśli masz taką sytuację, załóż firmę i jednocześnie pracuj u dotychczasowego pracodawcy. Przede wszystkim spójrzmy na korzyści: możesz spróbować swoich sił, a jeśli twoja firma zacznie przynosić zyski, możesz zrezygnować z etatu, jeśli jednak nie uda się – nic nie tracisz.

Jak to wygląda?

W praktyce tak samo przebiega rejestracja, przedsiębiorca otrzymuje NIP i REGON, może zatrudnić pracownika w firmie jednoosobowej, natomiast różnica pojawia się w opłacaniu składek do ZUS. Faktycznie będą one opłacane tylko ze stosunku pracy przez pracodawcę, pod warunkiem, że odprowadzone są od minimalnego wymaganego pułapu. Jednakże przedsiębiorca musi zgłosić założenie firmy do ZUS. Przedsiębiorca jest zobowiązany jedynie opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ta musi być opłacana z każdego tytułu, niezależnie ile ich jest. Gdyby wynagrodzenie właściciela firmy z tytułu stosunku pracy nie osiągnęło pułapu minimalnego, musi opłacić składki do ZUS z obu tytułów. Dodatkowo przedsiębiorca pracujący na etacie może również jak każdy inny nowy przedsiębiorca korzystać z ulgi dla nowych przedsiębiorców (niższe składki ZUS przez 24 miesiące).

Ważne jest by trzymać się jasno wyznaczonych zasad, a przy tym dotychczasowy pracodawca także może być klientem nowo powstałej firmy. W tym momencie ważnym staje się by właściciel firmy po zerwaniu umowy o pracę nie świadczył na rzecz byłego pracodawcy usług o podobnych charakterze jak na etacie. W tym wypadku przedsiębiorca może utracić prawo do preferencyjnych składek. Znaczenie ma treść wystawianych dokumentów sprzedaży oraz zastosowanie właściwych kodów PKD. To jest wpisy PKD nie mogą sugerować wykonywania podobnych czy nawet tych samych czynności.

Udostępnij na: