Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Darmowy rachunek firmowy dla mikro, małych firm, startup-ów 2018

Bezpłatne konto firmowe – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą

darmowe-konto-dla-malej-firmyPodczas rejestracji działalności gospodarczej, jednym z wymagań jest założenie konta firmowego. Rachunek bankowy należy zgłosić do urzędu skarbowego oraz do ZUS-u. Konto może służyć do przyjmowania wpływów od kontrahentów, regulowania płatności – szczególnie tych przewyższających określony próg wartościowy (kwota określona szczegółowo przez rozporządzenie), a także zobowiązań publiczno-prawnych.
Mimo, iż głowa pełna pomysłów, ręce gotowe do pracy, nowootwarta działalność często dopiero po jakimś czasie generuje przychody. Gdy liczy się każda złotówka, logicznym wydaje się poszukiwanie rozwiązań, które nie będą generować dodatkowych kosztów.
Przejrzałam ofertę bankową dla jednoosobowych działalności gospodarczych – czy istnieją konta, za których obsługę nie zapłacimy ani złotówki?

KONTO DLA MAŁEJ FIRMY – ZAŁOŻENIA
Interesuje mnie założenie rachunku firmowego dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Sprawdzam:

 1. opłatę za otwarcie i prowadzenie konta,
 2. opłatę za wydanie i użytkowanie karty płatniczej
 3. możliwość wypłaty z wszystkich bankomatów krajowych
 4. opłatę za przelewy do innych banków
 5. koszt wykonania przelewu do urzędu skarbowego i ZUS-u

Z konta głównie korzystać będę poprzez internet oraz aplikację mobilną (nie będę korzystać z obsługi telefonicznej, ani zaawansowanych aplikacji bankowych, nie zamierzam pojawiać się w stacjonarnych oddziałach banku).
Wykorzystywać będę usługi podstawowe w ofercie, czyli dostęp internetowy, bez papierowych wyciągów, autoryzacja przelewu – standardowa, bez opcji płatnych (np. karty TAN czy tokeny). Konieczna będzie także karta płatnicza i do konta oraz możliwość bezpłatnych wypłat z wszystkich bankomatów. Chciałabym nie płacić nic za wszystkie powyższe usługi. Sprawdzam też co banki mogą zaoferować więcej.
Interesuje mnie proste konto z jasno określonymi warunkami (czyli takimi, gdzie nie muszę sięgać do regulaminów promocji, i wytężać wzroku na czytanie drobnego druczku oraz poszukiwanie odnośników do kolejnych “gwiazdek – *”.

KTÓRE BANKI OFERUJĄ KONTA DLA FIRM ZA ZERO?

Moim założeniem było przedstawić konta rzeczywiście “za zero”. Konto, które spełniło to wymaganie jest tylko jedno – w Nest Banku (dawny Smart Bank).  Jednak, gdy nie wszystkie funkcjonalności rachunku bankowego są niezbędne np. nie jest potrzebna karta do bankomatu lub wykonywanie powyżej 250 przelewów miesięcznie (Volkswagen Bank) lub jesteśmy w stanie zaakceptować drobną opłatę za kartę w przypadku jej nieużywania (Deutsche Bank, Idea Bank),  wówczas rzeczywiście otrzymujemy darmowe konto (albo przynajmniej bardzo tanie).

OPŁATY ZA KORZYSTANIE Z RACHUNKU BANKOWEGO DLA FIRM W POPULARNYCH BANKACH

Oferta kont dla mikro firm w pozostałych bankach, szczególnie tych które kuszą dodatkowymi bonusami, po zapoznaniu się z tabelą opłat i prowizji, wypada dość blado. Podliczenie kosztów usług często wskazuje kwotę kilkunastu-kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a przeczytanie wielu regulaminów promocji, to czynność dla wyjątkowo wytrwałych. Reklamy telewizyjne i prasowe obiecujące najlepsze konto z premiami pieniężnymi od banku, po analizie warunków, okazują się tylko wabikiem mającym przyciągnąć klienta. Już pobieżne rzucenie okiem na warunki promocji, szybko demaskuje pozorną “darmowość konta”, która tak naprawdę jest obwarowana wieloma nakazami – najczęściej, to określona minimalna miesięczna kwota wpływów na konto, konieczność wykonywania przelewów do ZUS i Urzędu Skarbowego z danego rachunku. Darmowa karta? Po przekroczeniu limitu kwoty lub ilości transakcji bezgotówkowych.
Jak mówi przysłowie “liczy się prostota”. Najkorzystniej wypadający w moim zestawieniu konto w Nest Banku już po szybkiej analizie wskazuje na  proste i jasno określone warunki, bez konieczności czytania wielu regulaminów promocji z niezliczonymi odnośnikami. Konto w Nest Banku to, niewątpliwie najlepszy rachunek dla małych firm w moim zestawieniu.

OTO 5 NAJTAŃSZYCH KONT DLA MIKRO FIRM I START-UPÓW (stan na dzień 31 października 2016):

nestbank - bezpłatne konto dla małej firmy

 

 

 

 

 

Konto firmowe w Nest Bank S.A. (dawnej Smart Bank) – BIZnest Konto
Konto może służyć jako główne konto firmowe, ale też można używać go jako rachunek dodatkowy, gdyż nie ma wymaganych w regulaminie comiesięcznych wpłat, czy utrzymania salda rachunku na określonym poziomie, nie ma narzuconej kwoty transakcji kartą płatniczą,  więc konto można założyć i wykorzystywać kiedy będzie to potrzebne – np. do określonych transakcji czy wpłat. To bardzo wygodne i co jakiś czas się przydaje.
To rzeczywiście konto “za zero złotych”. Zarówno założenie, prowadzenie konta nic nie kosztuje. Nic nie zapłacimy także za wykonanie przelewów zewnętrznych, a nawet przelewów do krajów Europejskich. Bank nie pobiera opłaty za przelewy na rachunki ZUS-u i Urzędu Skarbowego.
Wydanie karty do bankomatu jest bezpłatne i korzystanie z dowolnego bankomatu w Polsce także.

Opłaty za konto dla małych firm BIZnest Konto:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku biznesowego
 • 0 zł za przelewy krajowe i europejskie (w tym do ZUS i US)
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 0 zł za wydanie i korzystanie z karty płatniczej

Nest Bank posiada także ofertę bezpłatnego konta walutowego dla firm –  BIZnest Konto Waluta:

 • 0 zł  za prowadzenie
 • 0 zł  za internetowe przelewy SEPA w euro
 • 0 zł za wypłaty gotówki w walucie z bankomatów za granicą
 • 0 zł za wydanie i używanie pierwszej karty w Nest Banku
 • 0 zł za wszystkie wypłaty z bankomatów za granicą
 • 0 zł prowizji za przewalutowanie transakcji i wszystkie płatności internetowe w walucie karty

Do założenia konta firmowego w Nest Banku potrzebny jest:

 1. dowód osobisty lub paszport (wydane przez kraje Unii Europejskiej)
 2. dane firmy (nazwa firmy, NIP, REGON, data założenia, branża, kod PKD, adres siedziby oraz numer telefonu)

Konto można założyć przez internet, a aktywować je przelewem 1 zł z rachunku w innym banku (możliwość aktywacji nawet w 15 minut) lub wniosek złożony przez internet, a konto aktywowane po podpisaniu umowy dostarczonej przez kuriera (długość procedury około 5 dni).

Bank posiada 19 oddziałów stacjonarnych.

 

Idea Bank SA – konto “Firma to Ja”

ideabank - bezpłatne konto dla małej firmy

 

 

 

 

 

 • 0 zł otwarcie rachunku
 • 0 zł prowadzenie rachunku głównego
 • 0 zł przelewy internetowe na rachunki bankowe w Polsce
 • 0 zł wypłaty z bankomatów krajowych
 • 0 zł wydanie karty płatniczej i jej wznowienie

DODATKOWE KORZYŚCI KONTA FIRMOWEGO W IDEA BANK:

 • 0 zł za wpłaty w kasie banku w obrębie własnego rachunku (natomiast wypłaty płatne, min. 5 zł)
 • posiada mobilny wpłatomat (usługa dostępna w 10 miastach)
 • możliwość dostępu do przestrzeni coworkinowej “Idea Hub” (lokalizacje w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Łodzi)

MINUSY KONTA FIRMOWEGO W IDEA BANK:

 • 0 zł obsługa karty płatniczej pod warunkiem wykonania bezgotówkowych transakcji na łączną kwotę nie niższą niż 400 zł lub dokonania wpłat gotówki w wyznaczonych wpłatomatach na kwotę nie niższą niż 1000 zł, w przeciwnym razie opłata wynosi 4,99 zł miesięcznie

Założenie konta jest możliwe w oddziale Banku lub poprzez formularz na stronie Ideabank.pl (uaktywnienie konta z wykorzystaniem przelewu identyfikacyjnego z innego banku, kurierem, lub w oddziale Banku).

 

Deutsche Bank – konto dbNET Biznes

deutsche-bank - bezpłatne konto dla małej firmy

 

 

 

 

 

 • 0 zł otwarcie rachunku
 • 0 zł prowadzenie rachunku głównego
 • 0 zł przelewy internetowe na rachunki bankowe w Polsce
 • 0 zł wypłaty z bankomatów krajowych
 • 0 zł wydanie karty płatniczej i jej wznowienie
 • 0 zł wpłaty kasie oddziału

Wraz z podstawowym kontem firmowym, można także otworzyć db Oszczędna Firma – rachunek do lokowania nadwyżek finansowych oraz rachunek walutowy.

MINUSY KONTA FIRMOWEGO W DEUTSCHE BANKU:

 • 0 zł/3,50 zł – opłata za obsługę karty nie pobierana w przypadku wykonania przy użyciu karty min. jednej  transakcji w miesiącu

Konto firmowe w Deutsche Banku  można założyć przez formularz www na stronie banku (umowa podpisywana w obecności kuriera lub w oddziale) lub otworzyć rachunek w oddziale Deutsche Bank.

 

Volkswagen Bank Polska – Plus Konto Biznes

volkswagen-bank - bezpłatne konto dla małej firmy, sp. z o.o.

 

 

 

 

 

Bardzo ciekawe konto dla małych firm, szczególnie działających w internecie, a także firm, które prowadzą biznes w innej formie prawnej niż jednoosobowa działalność gospodarcza.
Istotnym minusem są wysokie koszty wydania karty płatniczej oraz opłaty za wypłaty z bankomatów. Jednak konto idealnie nadaje się do wpływów należności i regulowania zobowiązań.

OPŁATY ZA KORZYSTANIE Z KONTA FIRMOWEGO W VOLKSWAGEN BANKU:

 • 0 zł otwarcie rachunku
 • 0 zł prowadzenie rachunku głównego oraz subkont
 • 0 zł przelewy internetowe na rachunki bankowe w Polsce (pierwsze 250 szt. miesięcznie)
 • 0 zł przelewy do ZUS i US

PLUSY KONTA W VOLKSWAGEN BANKU:

 • to konto nie tylko dla jednoosobowej działalności gospodarczej, ale także dla osób prawnych – spółki z o.o., spółki akcyjnej. Rachunek będzie odpowiedni też dla stowarzyszeń, organizacji,
  fundacji, parafii, spółdzielni jak i wspólnot mieszkaniowych
 • dostęp do rachunku dla jednego lub wielu pełnomocników , w zależności od potrzeb firmy

MINUSY KONTA W VOLKSWAGEN BANKU:

 • wydanie karty płatniczej i jej wznowienie –  50 zł
 • wypłaty z bankomatów krajowych – 5 zł
 • opłata za przelewy po przekroczeniu ilości 250 miesięcznie – 0,30 zł/szt.

By otworzyć rachunek firmowy w VW Banku należy wypełnić formularz na stronie, a następnie czekać na kontakt ze strony konsultanta, który potwierdzi dane, umowa wysyłana jest kurierem, a po jej podpisaniu i odesłaniu do banku dokumentów, konto zostanie aktywowane.

Volkswagen Bank oferuje wyłącznie produkty w PLN.
Bank raczej internetowy, jedyny oddział i kasa znajduje się w Warszawie.

 

BOSSA BANK – konto EKOstarter

bossa - bezpłatne konto dla małej firmy

 

 

 

Konto EKOstarter przeznaczone jest dla firm prowadzących działalność nie dłużej niż 12 miesięcy. Konto pojawia się w moim zestawieniu, dlatego gdyż może być ciekawą alternatywą (z całą pewnością tańszą) dla kont w dużych bankach promowanych agresywną reklamą. Przez 1,5 roku nie jest pobierana opłata a prowadzenie konta, a po spełnieniu warunków, konto może być także zupełnie darmowe.

 • 0 zł za prowadzenie rachunku – przez pierwsze 18 miesięcy
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów w BOŚ Banku
 • 0 zł za elektroniczne przelewy do ZUS i US
 • 0 zł za elektroniczne, krajowe przelewy zewnętrzne i wewnętrzne
 • 0 zł za korzystanie z bankowości elektronicznej BOŚBank24 Twoje e-Konto lub
  BOŚBank24 iBOSS

PLUSY KONTA EKOSTARTER:

 • możliwość skorzystania z limitu overdraft z niską prowizją 1,5% (min. 100 zł)
 • swobodny wybór i bezpłatna zmiana taryfy dopasowanej do aktualnych potrzeb firmy

MINUSY KONTA EKOSTARTER W BOSSA BANK:

 • 30 zł opłata z korzystanie z konta po 18 miesiącach
 • 0 zł / 30 zł opłata roczna nie jest pobierana, jeżeli wartość transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą debetową w każdym z 12 miesięcy (od wydania karty) wynosi min. 400 PLN
 • ewentualne wpłaty i wypłaty w kasie banku – min. 6 zł

NAJLEPSZE RACHUNKI BANKOWE DLA MAŁYCH FIRM – MOJE DOŚWIADCZENIA

Jak już to napisałam wyżej, najlepszą ofertę konta firmowego posiada zdecydowanie Nest Bank. Oferuje rzeczywiście bezpłatne konto, świetne do transakcji krajowych, z możliwością także założenia drugiego rachunku do transakcji walutowych (bezpłatnych). Dla osób, które nie ufają do końca 100-procentowej wirtualnej bankowości, mogę polecić konto w Deutsche Bank czy Idea Banku, których stacjonarne oddziały znajdują się w większości miast, a  które po spełnieniu pewnych warunków, także będą kontami darmowymi.

Osobiście miałam okazję przetestować konto firmowe w Smart Banku (Nest Bank). Konto spełniło wszystkie oczekiwania, które miałam w stosunku do rachunku dla małej firmy – szybki i łatwy dostęp przez internet, bezproblemowe transakcje. Korzystałam też konta firmowego w Idea Banku, tutaj trochę irytujący jest dostęp do konta przez internet – często aplikacja dość długo się ładuje, ale kiedy już się załaduje, działa bez zastrzeżeń. Dla osób, które mają potrzebę załatwiania spraw w oddziale banku, także przydatna informacja – w Idea Banku są niestety długie kolejki (podobno jest to spowodowane mozolnie działającym systemem informatycznym).

Miałam możliwość także korzystać z konta w Volkswagen Banku – zarówno dla mikro działalności gospodarczej, a także jako bezpłatny rachunek firmowy dla spółek i innych osób prawnych,. m.in. spółki z ograniczoną działalnością oraz spółki akcyjnej. Konto rzeczywiście jest darmowe, z szybkim i darmowym dostępem online. Jak wspomniałam powyżej, jeżeli potrzebne jest konto do działalności typowo internetowej, czy regulowania zobowiązań i przyjmowania wpływów pieniężnych – to konto jest po prostu świetne i darmowe.

Mam nadzieję, że moje zestawienie okaże się przydatne w podjęciu decyzji o założeniu konta dla małej działalności. Polecam, aby nie wierzyć reklamie, która wiele obiecuje, a po analizie TOiP okazuje się, że koszty konta są spore. Zdecydowanie zalecam także, by nie nie obawiać się “egzotycznych” (mała popularnych, często nieznanych) banków – najczęściej, to właśnie one posiadają najkorzystniejszą ofertę!

 

Udostępnij na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *