Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak bezpiecznie płacić w internecie? 2018

Płatności w internecie – najważniejsze zasady bezpieczeństwa, które warto znać

bezpieczne-placenie-w-internecieCoraz więcej z nas kupuje w internecie i korzysta z różnych usług opłacanych on-line. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że podczas płatności internetowych jesteśmy narażeni na spore niebezpieczeństwo.

Sklepy internetowe, a także inne strony wykorzystują różne systemy płatności. Można płacić w nich zwykłymi przelewami, można wybrać karty płatnicze czy kredytowe, można też wykorzystać specjalne systemy obsługujące płatności elektroniczne przez przelewy czy karty. To powoduje, że kupujący usługi czy produkty może wybrać najbardziej korzystną dla siebie metodę uregulowania należności. O czym trzeba pamiętać, aby nie dać się oszukać?

Kupuj na zaufanych stronach

To naczelna zasada, o której trzeba pamiętać przy korzystaniu z zakupów on-line. Stron, gdzie można wykonać zakupy, jest mnóstwo, ale nie każda jest godna zaufania. Najlepiej kupować w popularnych sklepach, ale wtedy, gdy nie wiesz, czy dana witryna jest dobrym wyborem, sprawdź informacje dostępne w internecie – po prostu wpisz do wyszukiwarki nazwę sklepu i dodaj słowo „opinie”. To może ochronić cię przed problemami.

Korzystaj z bezpiecznych systemów płatności

Dostępne obecnie systemy pozwalające na przelewy on-line czy płatności kartą mają wiele atutów. Nie tylko poprawiają bezpieczeństwo zakupów, ale również przekazują informację o zapłacie od razu do odbiorcy, który może zrealizować zamówienie bez czekania.

Uważaj na fałszywe e-maile i SMS-y

Aby nie stać się ofiarą phishingu, czyli wyłudzenia danych dotyczących twojego rachunku czy kart, uważaj na wiadomości e-mail oraz przychodzące do ciebie SMS-y. Banki nie przesyłają do klientów wiadomości z informacją o blokadzie konta i konieczności podania danych. Także warto patrzeć, czy przesyłane SMS-y rzeczywiście dotyczą konkretnej transakcji, na przykład przez weryfikację numeru, z którego przychodzą, czy danych transakcji.

Uważaj na szkodliwe oprogramowanie i na to, gdzie się logujesz

Aby uchronić się przed wirusami i innym szkodliwym oprogramowaniem mogącym wykradać dane, regularnie skanuj swój komputer dobrymi programami antywirusowymi. Pamiętaj również o tym, by nie instalować oprogramowania z niesprawdzonego źródła. Nie przeprowadzaj też transakcji i nie loguj się na swoje konto wtedy, gdy korzystasz z punktów publicznego dostępu do internetu.

Udostępnij na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *