Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/012.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Rejestracja polskiej firmy w Czechach lub na Słowacji 2018

Korzyści z działalności gospodarczej w Czechach lub na Słowacji

zakładanie firmy w czechachProwadzenie własnej firmy to dla wielu osób niezwykle kusząca propozycja. W ostatnim czasie jednak wielu Polaków postanawia zakładać swoje przedsiębiorstwa za granicą. Oczywiście jest to możliwe, jednak nasuwa się także pytanie, czy warto stać się właścicielem firmy funkcjonującej poza granicami państwa, a także co skłania polskich przedsiębiorców do takiego kroku?

Polacy chętnie otwierają własne biznesy w Czechach bądź też Słowacji, a przyczyną tego są niewysokie stawki podatku dochodowego, ale nie tylko. Zachętą są również stawki podatku VAT. Innym czynnikiem to powodującym jest swobodny przepływ osób i tworzenie podmiotów gospodarczych, a także przepływ towarów, kapitału i świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej.

NIŻSZE PODATKI, WYŻSZE ODLICZENIA

Niewątpliwie ogromną korzyścią jest postanowienie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte z Polską właśnie przez Słowację oraz Czechy. Dodatkowo w przypadku otwarcia własnego przedsiębiorstwa u czeskich sąsiadów ogromną zaletą jest niższy podatek od dywidend oraz korzystne zasady obliczania podstawy opodatkowania, a także odliczeń.

 

PODATKI TAM GDZIE REJESTRACJA

Swoje pozytywne strony ma także otwarcie przedsiębiorstwa na terenie Słowacji, jest to między innymi krótki czas założenia i rejestracji spółki. Nie trzeba również płacić podatku od zysków kapitałowych. Wiele więc przemawia za powstaniem firmy za granicą. Aby jednak móc korzystać z tego rodzaju praw przedsiębiorstwo trzeba zarejestrować na Słowacji lub w Czechach, bowiem podatki oraz składki właściciel firmy zobowiązany jest płacić tam, gdzie dokonana została rejestracja. Własną firmę można więc założyć w dowolnym kraju Europy, jednak trzeba pamiętać o przytoczonej zasadzie, bowiem może się to okazać wyjątkowo niekorzystną inwestycją.

 

FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z ZAŁOŻENIEM SPÓŁKI

Wszelkie formalności związane z założeniem biznesu za granicą są podobne do tych w Polsce, czyli należy odwiedzić urzędy, które są odpowiednikami polskiego Urzędu Miasta, Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koniecznie należy zabrać ze sobą paszport, akt urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu lub umowę najmu w kraju, w którym chcemy prowadzić działalność, a także zaświadczenie o niekaralności. Zazwyczaj wszystkie dokumenty powinny zostać przetłumaczone na język kraju, w którym rejestrujemy swoją firmę. Warto wiedzieć, że we wszystkich państwach Europy obowiązuje zasada równego traktowania, co oznacza, że Polacy w prowadzeniu księgowości, opodatkowania, czy innych muszą być traktowani tak samo jak rdzenni mieszkańcy danego państwa.

CO KRAJ, TO OBYCZAJ

To, czy warto założyć firmę za granicą zależy od wielu aspektów. Każdy kraj ma swoje przepisy, według których płacone są np. podatki. Nim jednak zapadnie decyzja o rozpoczęciu działalności w danym państwie warto zorientować się w temacie wspomnianych podatków, jak i koniecznych do opłacania składek.

Udostępnij na:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *